هک واتساپ و تلگرام و کلاهبرداری به روش مهندسی اجتماعی

در روش جدید کلاهبرداری، افراد سودجو سعی می کنند به روش مهندسی اجتماعی و جلب اعتماد افراد در پوشش دوستان و آشنایان فرد در شبکه های مجازی کلاهبرداری نمایند.

در این روش، فرد سودجو ابتدا در گروه های واتساپی یا تلگرامی مختلف عضو می شوند و مدت ها پیام های رد و بدل شده توسط کاربران را زیر نظر می گیرند. معمولا این موضوع در گروه های با تعداد بالا محتمل تر است.
کلاهبردار در گام دوم با توجه به قابلیت نمایش تمام شماره های افراد برای اعضای گروه ها در واتساپ، ابتدا پیامی ناشناس به فرد مذکور ارسال می کند و خود را یکی از اشخاص همان گروه که مورد وثوق وی می باشد معرفی می کند و با این عنوان که شماره اش تغییر کرده سعی در جلب اعتماد فرد هدف می کند.

در گام بعدی کلاهبردار با وارد کردن شماره فرد خاطی به عنوان شماره برای ورود در اپلیکیشن واتساپ، باعث می شود که پیامک کد ورود جدید برای فرد مد نظر ارسال شود. در این هنگام فرد کلاهبردار در همان واتساپ با این عنوان که اشتباهی کد واتساپش برای او ارسال شده، کد را درخواست می کند.

در صورتیکه کاربر با سهل انگاری کد را در اختیار فرد کلاهبردار قرار دهد به راحتی به واتساپ وی ورود کرده و با توجه به دسترسی به دفترچه تلفن وی در واتساپ، معمولا با استفاده از ارسال پیام های درخواست قرض پول به آشنایان درجه یک دست به کلاهبرداری می زنند.

البته این روش مختص واتساپ نبوده و در تمام شبکه های اجتماعی قابل انجام است لیکن به دلیل پرکاربرد بودن پیام رسان واتساپ کلاهبرداران بیشتر از این شبکه اجتماعی سوء استفاده می کنند.نکته مهم این است شما می توانید براحتی دسترسی های غیرمجاز به واتساپ و یا هر شبکه اجتماعی دیگر خود را از بخش دستگاه های متصل، مدام رصد نموده و دستگاه هایی که غیر مجاز متصل شده اند را حذف کنید.